Erfgoedweken 2026 - secundair onderwijs

  • Huidige Erfgoedklasbakken
  • VIP-activiteiten
  • Contactgegevens
  • Inschrijving voltooid

Erfgoedklasbakken

Geef een uur aan cultuur! Zoek je graag naar verbanden tussen jouw school en het culturele-maatschappelijke veld? Ben je geïnteresseerd in hoe erfgoed een rol kan spelen bij zowat elk schoolvak? Laat dan voor minstens één uur lang een erfgoedklasbak jouw klas overnemen. 

Centrum voor Academische en Vrijzinnige Archieven - Tijdreizen met CAVA

Tijdens een klasbakmoment nemen wij één lesuur (50 min) of één lesblok (100 min) lang de klas over.
De kinderen maken hun eigen tijdscapsule! We zoeken binnen hun eigen leefomgeving naar de ‘archieven’ die zij bewaren. Zijn er belangrijke objecten of tradities die ze verzamelen? Zijn hun ouders bezig met verzamelen? Hebben de kinderen misschien zelf al waardevolle objecten mogen ontvangen om later door te geven aan de volgende generaties? Zijn er spellen of tradities in de klas die ze graag willen bewaren voor de toekomst? 

Over de organisatie: CAVA verzamelt en bewaart de archieven en het erfgoed van zowel de vrijzinnig humanistische gemeenschap als van de Vrije Universiteit Brussel. Met behulp van archiefstukken uit deze twee velden laten we zien dat archieven bijhouden ook nuttig kan zijn binnen hun leefwereld.

Trefwoord: archief 
  • Type activiteit: workshop
  • Doelgroep: eerste en tweede graad gewoon en buitengewoon secundair onderwijs (12-16 jaar).
  • Duur: 50 of 100 minuten (1 of 2 lesuren)
  • Maximum aantal leerlingen per activiteit: 25
  • Toegankelijk voor iedereen
  • Let op: de organisatie staat ook open voor aanvragen die buiten de erfgoedweken vallen. Dit kan in de week voor of na de effectieve erfgoedweken (20 t.e.m. 30 april).
Geen tijdslot zichtbaar? Dan is de activiteit helaas volzet.
Koninklijk legermuseum - De kracht van beeld in oorlogstijd

Tijdens deze workshop van 50 minuten ontdekken leerlingen hoe tekeningen en strips tijdens de Tweede Wereldoorlog in België werden ingezet als krachtig propagandamiddel. Ze zien hoe zowel het verzet als de collaborateurs beelden gebruikten om mensen te overtuigen en maken kennis met sprekende historische voorbeelden. Daarna duiken ze zelf in stripverhalen en leren ze hoe kritiek op de Duitse bezetter soms verborgen en subtiel werd weergegeven. Een boeiende, visuele workshop die geschiedenis tot leven brengt in de klas.

Een activiteit over de Belgische stripcultuur en hoe die zowel door leden van het verzet als door collaborateurs wordt ingezet om hun zaak te dienen. In samenwerking met Robbe Schroyens (student KU Leuven).

Trefwoord: museum
  • Type activiteit: workshop
  • Doelgroep: tweede en derde graad gewoon secundair onderwijs
  • Duur: 50 minuten (1 lesuur)
  • Maximum aantal leerlingen per activiteit: 25
  • Toegankelijk voor iedereen
  • Let op: er kunnen meerdere workshop gegeven worden in één tijdslot, indien het in dezelfde school is. Boek je voor twee verschillende klassen? Dan kan dit met 1 tijdslot. Geef het dan even mee in de opmerkingen.
Geen tijdslot zichtbaar? Dan is de activiteit volzet.
VRT - Ha ha Humor in jouw klas!

Humor is meer dan een grap: het verbindt, relativeert en maakt ons gelukkig. Bij de publieke omroep is humor al vele jaren een vaste waarde, op radio én televisie.

Voor Erfgoeddag 2026 neemt het VRT-archief je mee op een vrolijke reis door de tijd. Ontdek hoe humor evolueerde, welke trends kwamen en gingen, en hoe humor onze samenleving kleurde.

Wil je jouw leerlingen onderdompelen in een lachbad vol iconische fragmenten en verrassende weetjes? Wij komen graag langs in jouw klas met een exclusieve selectie schatermateriaal én een blik achter de schermen van ons rijke archief.

Trefwoord: archief 
  • Type activiteit: workshop
  • Doelgroep: eerste graad gewoon secundair onderwijs
  • Duur: 60 minuten
  • Maximum aantal leerlingen per activiteit: 24
  • Toegankelijk voor iedereen
Geen tijdslot zichtbaar? Dan is de activiteit helaas volzet.